F44AC CN15-PS60A LignoLoc® IM
  • Innovative: Processes LIGNOLOC® wooden nails
  • Ecological: Sustainable, precise, and time-saving operation
  • Even more flexibility: Nailer extension possible with a Pogo-Stick handle
Request product
Technical data
Item number
11911
Fastener type
15° LIGNOLOC® 3, 7 Coil Nails in a Plastic Strip
Magazine capacity
170
Nail length
38 - 60 mm | 1 1/2 - 2 3/8"
Height
315 mm | 12.4"
Width
140 mm | 5.51"
Length
335 mm | 13.19"
Weight
2.9 kg | 6.39 lbs
Pressure
7 - 8 bar | 100 - 120 psi