F60 CN15W-PS90 SCR IM
The FASCO® F60 CN15W-PS90 SCR IM is a powerful pneumatic nailer engineered to process collated coil nails and SCRAIL® nail screw fasteners up to 3.54 in (90 mm). Its compatibility with the BECK INMOTION handheld sled provides maximum flexibility and allows for extension with a pogo stick. This pneumatic tool is ideal for the effortless fastening of flooring, subflooring, wood-based panels, gypsum fiberboard, and plasterboard in timber frame and prefabricated house construction. The combination of the FASCO® F60 SCRAIL® tool and the INMOTION Handheld Sled guarantees precise fastening points while enhancing efficiency in industrial series production.
  • Versatile: Processes coil nails and SCRAIL® nail screw fasteners up to a length of 3.54 in (90 mm)
  • Matched: Perfectly and exclusively designed for use with the BECK INMOTION handheld sled
  • More flexibility: Easy combination of the nailer with a Pogo-Stick handle
Request product
Technical data
Item number
11916
Fastener type
Magazine capacity
Nail length
45 - 90 mm | 1 3/4 - 3 1/2"
Scrail length
50 - 90 mm | 2 - 3 1/2"
Height
387 mm | 15.24"
Width
142 mm | 5.59"
Length
369 mm | 14.53"
Weight
3.95 kg | 8.71 lbs
Pressure
5 - 8 bar | 70 - 120 psi